TikTok yasağı, ABD’de üst düzey üç yetkilinin yaptıkları açıklamaya göre TikTok ABD ’de  yasaklanacak olduğunu ve bu yasağın ise yolda olduğu ile ilgili açıklamalar yaptı. Bu açıklamaları yapan yetkililer ise;

  • Dışişleri Bakanı Mike Pompeo
  • Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien
  • Donald Trump’ın Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Mark Meadows

Üç yetkili yapmış oldukları açıklamada; TikTok uygulamasının ABD kullanıcılarının verilerini topladığını ve Çin Komünist Partisi ile bilgi paylaşımında bulunduğunu söyledi. ABD geçtiğimiz yıl içerisinde  Çin telekom ekipman şirketi Huawei’yi Çin’in casusluk yapmasına yardımcı olduğu iddiaları ile aynı şekilde suçlamıştı..

ABD’de TikTok Yasağı Hız Kazanıyor

İlk olarak olayı tetikleyen Mike Pompeo ABD yetkililerinin, uygulamanın yazılım devi Hindistan’da yasaklanmasından sonra ABD’deki TikTok uygulamasının yasaklanmasına ciddi bir şekilde bakılmaya başladığını söyledi.

Tiktok ABD Yasağı

TikTok, ABD Yönetim Şirketi ByteDance Suçlamaları Reddetti

TikTok uygulaması ABD’deki ByteDance şirket aracılığıyla yönetilmektedir. ByteDance şirketi yıllardır ABD’deki Çin karşıtı duyguların yükselmesinde ortaya atılmakta ve bu tür iddialar ile karşı karşıya kalmaktadır. ByteDance şirketi her zaman olduğu gibi söylentileri ve suçlamaları reddetti.

Şirket uygulamanın Çin sürümünden farklı olduğunu ve ABD kullanıcıları ile ilgili tüm verilerin Çin’de değil, ABD’de saklandığını belirtiyor. Ancak bu açıklamalar hiçbir şekilde dikkate alınmayarak TikTok uygulamasının bir casus uygulama olduğu ve Çin casusluğu için bir kanal görevi gördüğü görüşlerinin önüne geçilemedi.

Aynı zamanda uygulama TikTok casus yazılımı olarak adlandırmaya başlayanlar bile oldu. TikTok casus yazılımı olarak adlandırılmasındaki bir diğer sebep olarakda Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien açıklama gösterildi.Robert O’Brien açıklamasında TikTok uygulamasının ABD kullanıcıları üzerinde yüz tanıma yaparak bilgileri topladığını öne sürdü.

Bunların haricinde Trump yeniden seçim kampanyasında Facebook ve İnstagram’da, Çinli kullanıcıları casusluk ile suçlayarak, seçmen sayısını arttırmak ve yaklaşan seçimde destek almak için birçok TikTok karşıtı reklam yayınladı.

TikTok İle İlgili Endişeler Kurumsal Dünyada da Yayıldı.

TikTok ile ilgili olup bitenler kurumsal alanda da endişelere sebep oldu. Geçtiğimiz günler içerisinde Wells Fargo, Amazon’un çalışanlara gönderdiğini bildirim ve duyularda TikTok uygulamasının yasaklandığını ve şirket cihazlarında TikTok uygulaması kullanmanın yasak olduğunu söyledi.

Siz TikTok yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz ve sizce TikTok Türkiyede de yasaklanmalı mı ? Cevaplarınızı yorum kısmında bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir