Güvenlik uzmanları, Apple’ın yanlışlıkla kötü amaçlı yazılımların Mac’lerde çalışması için yetki verdiğini ortaya çıkardı. Görüldükten kısa bir süre sonra düşürülen Shlayer adlı ürün, bir tür reklam virüsü olarak biliniyor.

Cupertino tabanlı teknoloji canavarı Apple, kötü amaçlı yazılımların uygulama mağazasına girmesini önlemek için son derece titiz yönergelere sahiptir. Kuruluş, bugüne kadarki en zor stratejiyi benimsedi ve mühendislerin uygulamalarını bir yıl önce teslim edilmeden önce güvenlik kontrolleri için Apple’a sunmalarını bekliyor.

Apple ‘ın “onay” olarak adlandırdığı bu döngüde, bir uygulama güvenlik ve kötü niyetli madde için filtreleniyor. Onaylandığında, Mac’in temelindeki güvenlik denetimi programı olan Gatekeeper, uygulamanın çalışmasına izin verir. Güvenlik testini bombalayan uygulamalar reddedilir ve çalışması durdurulur.

Apple Tarafından Onaylı İlk Mac Kötü Amaçlı Yazılım Bulundu:

Ünlü Mac güvenlik bilimcisi Patriwk Wardle ile birlikte çalıştığı Diminish Dantini, Adobe Flash yükleyici görünümlü bir kötü amaçlı yazılım bulduğunu söylüyor. Çok normal olan bu tür bir programlama oldukça uzun bir süredir var ve çoğu açıldığında Mac tarafından engelleniyor. Bununla birlikte, Dantini ve Wardle, tesadüfen Apple tarafından onaylanan ana ikinci Mac programlamayı bulduklarını belirtiyorlar.

Wardle, Apple’ın kötü amaçlı yazılım tarafından kullanılan kodu doğruladığını doğruladı, Kaspersky ise bunun Mac’lerin 2019’da baktığı “en normal tehlike” olduğunu söyledi. Shlayer adlı ünlü kötü amaçlı yazılım, daha güçlü tanıtımlara yardımcı olan bir tür “reklam virüsü” programlaması olarak bilinir. PC istemcilerinin web alıştırmalarını ve eğilimlerini takip ederek teknikleri.

TechCrunh’da paylaştığı bir blog yazısında Wardle, “Bildiğim kadarıyla bu bir ilk” dedi ve bunun da Apple’ın zararlı kodu gönderirken ve Mac’lerde çalışması için onayladığında tanımlamayı ihmal ettiğini ima ettiğinin altını çizdi. Daha sonra Apple, kötü amaçlı yazılımın Mac’lerde çalışmasını önleyerek onaylanan kodu düşürdü. Bir Apple temsilcisi TechCrunch’a, “Kötü amaçlı yazılım sürekli olarak değişiyor ve Apple’ın yasal resmi onay çerçevesi, kötü amaçlı yazılımları Mac’ten uzak tutmamıza ve bulunduğunda hemen tepki vermemize neden oluyor. Bu reklam virüsünü bulduktan sonra, tanınan varyasyonu kaldırın.” tasarımcı hesabı ve ilgili kimlik doğrulamalarını reddetti. Müşterilerimizin korunmasına yardımcı olan uzmanlara çok minnettarım. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir