DDos saldırılarından korunma için öncelikle DDos saldırısının ne olduğunu sisteminin nasıl işlediğini ve etiklerini bilmemiz gerekmektedir. Dos ve DDos Saldırısı Nedir ve Arasındaki Farklar ? isimli yazımı okuyarak DDos saldırıları hakkında temel bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Ardından DDos Saldırı Belirtileri ve Türleri Nelerdir ? isim yazımızda ise DDos saldırılarına mağruz kaldığımızı nasıl anlayabileceğimizi kısacası DDos saldırılarının belirtilerini ve türlerini öğreneceğiz. DDos saldırılarından korunma için kesin ve kalıcı bir çözüm sağlayamasanız bile bu saldırının etkilerinin ne kadar azaltabileceğiniz hakkın bilgi sahibi olucaksınızdır.

DDos Saldırısı Örnekleri

DDos saldırılarına örnek vermek gerekirse. Geçtiğimiz sene içerisin Türk Telekom başta olmak üzere Garanti Bankası BBVA birçok kuruma DDos saldırıları düzenlenmişti. Sadece bu firmalara değil yurt dışında bulunan bir çok banka ve telekom şirketlerinin hedef alındığı görülmüştü. Bu saldırılarda ortak amaç ise saldırganlar bu gibi kurbanlara elektronik posta göndererek belirli miktar parayı Bitcoin ile ödemelerini istemeleri olmuştu. Aksi takdirde bu saldırıların daha büyük hacimlere sahip DDos saldırılarına mağruz kalabilecekleri söylenmişti. Bu gibi çok büyük firmalarda bu tip aksaklıkların olduklarını düşündüğünüzde itibarlarına zarar vermektedir. Bu tip saldırılar sadece finansal alanlarda değil Wikileaks gibi büyük bilgi platformları üzerinde de gerçekleştirilmiştir.

DDos Saldırılarından Nasıl Korunulur ?

DDoS Saldırılarından Korunma
DDoS Saldırılarından Korunma

DDos saldırılarının hedefi olmaktan korunabilmenin kesin ve kalıcı bir çözüm yolu bulunmamaktadır. Fakat belirli önlemler alınarak hedef olma ihtimalini ve saldırının etkilerini azatabileceğimiz bazı yöntemler bulunmaktadir.

Genel olarak yazılarımızda bahsetmiş olduğumuz belirtileri kullandığınız cihaz ve sistemlerde yaşandığınızı görüyor iseniz en erken zaman içerisinde önlem almak. Sizin için DDos saldırılarından korunma yolunda ilk ve en önemli adımlarınızdan birisi olucaktır.

Büyük işletmeleri göz önünde bulundurduğumuzda ise internet alt yapılarının sağlıklı, güncel ve iyi tasarlanmış olması gerekir. Tabi ki bununla kalmayarak bu gibi durumlar için güvenlik hizmeti veren bir firmadan da destek alabilir ya da belirli cihaz ve uygulamalar ile saldırıdan korunulabilir veya etkisi azaltılabilir.

DDos Saldırılarında Router’ın Önemi

DDos saldırılarından korunma işlemlerinde router büyük rol oynakmaktadır. Sebebi ise hedef sistemlere gönderilmekte olan paketlerin ilk olarak routerların üzerinden geçmesi gerekmektedir. Bu yüzden routerlar üzerinde alınacak bir önlem saldırısı esnasında ilk karşılama görevini görücektir ve saldırıyı engellemeda veya etkisini azaltmada çok etkili olucaktır.

DDos Saldırılarında Güvenlik Duvarıyla Koruma

Kişisel Kullanıcılar İçin DDos Önlemleri
Kişisel Kullanıcılar İçin DDos Önlemleri

DDos saldırılarından korunma üzerinde alınabilecek önemlerden bir diğer ise güvenlik duvarı üzerinde yapılmakta olan bir ayardır. Rate Limiting özelliğinin kullanılması bu özellik IP adreslerinden gelebilecek olan maksimum paket sayısını belirterek, maksimum değeri aşan IP’lerin engellenmesi sağlanabilir.

Kişisel Kullanıcılar İçin Öneriler

  • Güvenlik duvarının aktif bir şekilde kullanılması
  • Antivirüs programları kullanarak düzenli tarama yapmaları ve uygulamaları güncel tutmaları.
  • Sistem güncellemelerin aksatmadan zamanında yaparak sistemlerini güncel tutmaları
  • Güvenlik duvarının ve antivirüs uygulamalarının uyarı verdiği siteleri ve uygulamaları kullanmamaları

Bu gibi önlemler alınarak sistemlerini koruyabilirler. Önlemlere rağmen yine de sorun yaşanılıyor ise profesyonel bir destek almalarını öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir