Dos ve DDos saldırısı birçok hedefe değil tek bir hedefe yönelik gerçekleştirilmektedir. Sisteme aşırı yüklenerek sistemin hizmet vermesini ve kullanıcıların erişimini engelleyen bir saldırı şeklidir. Tüm sistemlerin kaldırabileceği bir güç kapasitesi ( trafik hacmi ) bulunmaktadır.

Eğer sisteme kaldırabileceği trafik hacminin üzerinde bir trafik sağlanır ise sistem burada oluşmakta olan istekleri cevap vermekte zorlanacak. Ve sistemde yavaşlamalar gerçekleşmeye başlayacaktır. Bu isteklerin aşırı yoğunlaşması sonucunda sistem isteklere geç cevap vermeye yada hiç cevap vermemeye başlayacaktır. Bu gibi durumlarda ise kullanıcılar hizmet alamayacaklardır ve güven problemi oluşacak aynı zamanda maddi zararlı ortaya çıkacaktır. Bu saldırı şekli ise uluslararası siber savaşlarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

Dos Nedir ?

Dos ( Denial Of Service – Servis Hizmet Reddi ) saldırısı tek bir kaynak üzerinde başka bir kaynağa yapılmaktadır. Burada sisteme aşırı yüklenerek sistem çökmesini sağlanmaktadır. Fakat saldırı tek bir sistem üzerinden yapıldığı için tespiti kolaydır.

Dos Nedir ?
Dos Nedir ?

DDos Nedir ?

DDos ( Distributed Denial of Service- Dağıtılmış Hizmet Reddi ) saldırısı ise tek bir kaynak yerine birçok farklı üzerinden yapılmaktadır. Burada kaynaklar farklı oldukları için internet ağları üzerindeki adresi farklıdır. Bu sebepten dolayı Dos saldırısında bir sistem üzerinden birçok istek gelmesi engellenirken. DDos ise birçok farklı kaynakten gelen istekleri engellememekteydi. Burada saldırının takibi ve tespiti zorlaşmaktaydı. Günümüzde ise bu saldırının etkisi gelişmiş sistem ve yazılımlar aracılığıyla hasarı en aza indirilmiş tespiti ve takibi kolaylaşmıştır.

DDos Nedir ?
DDos Nedir ?

Peki Saldırı İçin Kaynaklar Nasıl Elde Ediliyor ?

Peki Saldırı İçin Kaynaklar Nasıl Elde Ediliyor ?
Peki Saldırı İçin Kaynaklar Nasıl Elde Ediliyor ?

Burada ise kaynak olarak kullanmış olduğumuz cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler gibi internete bağlı cihazlar devreye girmektedir. Bu cihazlara ise zararlı yazılımlar (virüsler) bulaştırılarak cihazları kendi kontrolleri altına alabiliyor. Bu virüsler ise genellik insanları zengin olma ve hayallerini gerçekleştirme imkanı verdiklerini söylenerek bulaştırılabiliyor. Örneklendirecek olursak internet üzerinde gezinirken bir reklam görüyorsunuz. 1 Ayda 5.000$ dolar kazanmak ister misiniz ? şeklinde bir slogan. Bilinçsiz bir birey ise zengin olma hayalleri ile sisteme dahil olmak ister. Tam burada ise kullanmış olduğu cihaza zararlı yazılımı indirmesi ve çalıştırması istenir. İşte o zaman hiçbir şey onu hayalini gerçekleştirmekten çeviremezdi ve istenilen işlemleri gerçekleştirir. Artık cihazı bir saldırı cihazı haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir