Kriptografi (Şifreleme) bilgi güvenliğinin en önemli adımıdır. Siber güvenlik alanının gelişmesi ile beraber korunan veriler her geçen gün daha önemli hale geliyor ve önemi fark ediliyor. Sağlık ve iş verilerimizi daha fazla bilgiyi çevrimiçi olarak aldıkça, onları güvende tutmak daha da zor olabilir. Bu nedenle kullandığımız çoğu program ve uygulama, bilgilerimizi güvende tutmak için bir tür veri şifrelemesinden oluşur. Tabi ki bu tartışabilir bir konu fakat büyümeye başlayan ve belirli bir kitleye hitap etmeye başlayan uygulamaların kullanıcıların güvenliği i çin uyması gereken kurallar bulunmaktadır.

En yaygın şifreleme türleri: AES, RSA ve DES olsa da, başka türlerde kullanılmaktadır. Bu kısaltmaların ne anlama geldiğini, şifrelemenin ne olduğunu biraz yakından inceleyelim.

Veri Şifrelemesi Nedir?

Veri Kriptografi (Şifreleme) , kullandığınız verileri alıp doğru anahtara sahip olmayanlar tarafından anlaşılamayan bir koda (“şifreleme metni” de denir) dönüştürdüğünüzde gerçekleşir. Verilerin kullanılabilir olması için geri değiştirilmesi veya şifresinin çözülmesi gerekir. Verilerin şifresinin çözülmesi için yetkili kullanıcıların sahip olacağı bir anahtara ihtiyacı vardır. 

veri-şifreleme-nedir

Çeşitli Şifreleme Türleri?

Üç ana şifreleme türü DES, AES ve RSA’dır. Birçok tür şifreleme olsa da – burada kolayca açıklanabilecek kadar çok şey olsa da – tüketicilerin her gün kullandığı bu üç önemli şifreleme türüne inceleyelim.

DES Şifrelemesi

70’lerde bir şifreleme standardı olarak kabul edilen DES şifrelemesinin artık kendi başına güvenli olduğu düşünülmemektedir. Bir seferde yalnızca 56 bit veriyi şifreler ve girişinden kısa bir süre sonra kolayca saldırıya uğradığı bulundu.

3DES

3DES, bugün kullanılan bir blok şifreleme sürümüdür. 3DES Üçlü veri şifreleme standardı anlamına gelmektedir.Tek bir 56 bit anahtar kullanmak yerine, üçlü koruma için üç ayrı 56 bit anahtar kullanır.

AES Şifrelemesi

En güvenli şifreleme türlerinden biri olan Advanced Encryption Standard (Gelişmiş Şifreleme Standardı) (AES), hükümetler ve siber güvenlik kuruluşları ve günlük işletmeler tarafından gizli iletişim için kullanılır. Verilerin alıcı ucundaki birisinin kodu çözmek için bir anahtara ihtiyacı olacaktır.

  • AES-128, 128 bitlik blokları şifreler
  • AES-192, 192 bit büyüklüğündeki blokları şifreler
  • AES-256, 256 bit büyüklüğündeki blokları şifreler

RSA Şifrelemesi

 “Rivest-Shamir-Adleman” veya RSA’dır. Online olarak gönderilen veriler için yaygın olarak kullanılır ve verileri şifrelemek için ortak bir anahtara dayanır. Verilerin alıcı tarafındaki mesajların kodunu çözmek için kendi özel anahtarları olacaktır. Birbirini kişisel veya hassas verilerinden ödün vermeden iletişim kurmak isteyen kişiler arasında bilgi göndermenin en güvenli yoludur RSA şifrelemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir