Log Dosyası Nedir ?

Log Dosyası (Günlük Dosyası), bilgisayar tarafından günlüğe kayıt edilen olayların listesini içeren bir dosyadır. Log Dosyaları çoğunlukla yazılım yüklemeleri sırasında oluşturulur ve .log uzantısına sahiptirler ancak çoğunlukla bunun yerine standart “.txt” uzantısını veya başka özel uzantıyı kullanırlar. Aynı zamanda web sunucuları ve işletim sistemi tarafından oluşturulmaktadır. Log dosyalarını başka birçok amaç içinde kullanılabilir.

Log dosyası çoğunlukla düz metin şeklinde kaydedilir sebebi ise dosya boyutlarının en aza indirilmiş olması ve temel bir metin düzenleyici ile rahatlıkla açılmasıdır.

Log Dosyalarını Açabileceğiniz Uygulamalar

Log (.Log) Dosyalarını Açabileceğiniz Uygulamalar

  • Windows Not Defteri 
  • Notepad ++
  • Microsoft Word
  • Microsoft WordPad
  • Google Chrome 
  • ve Sublime Text

gibi kod editörleri de log dosyalarını açabilir.

Log Dosyası Oluşturulma Çeşitleri Nelerdir ? 

Yazılım Yükleyiciler Tarafından Oluşturulanlar

Genellikle yükleme işlemi sırasında sabit sürücüye eklenen veya kopyalanan dosyaların bir listesini içerir. İçeriğinde dosyaların kurulduğu tarihi, saati ve her dosyanın yerleştirildiği dizinleri içerebilir. Bazı Windows hizmetleri şeklinde çalışan uygulamalarda ise hizmetin başlatma, durdurma ve yeniden başlatma tarih ve saatlerini içerebilir.

Yükleyici log dosyaları, kullanıcıların sistemlerine hangi uygulamalar tarafından tam olarak nelerin yüklediğini görmelerini sağlar. Bununla kalmayarak program çökmelerini gidermekte veya programı kaldırmakta yararlı olmaktadır.

Web Sunucuları Tarafından Oluşturulanlar

Web sunucuları tarafından oluşturulan log dosyaları ise, web sitesi ziyaretçileri hakkında verileri kaydetmek amacı ile günlük dosyaları kullanır. Bu bilgiler genellikle her ziyaretçinin IP adresini, ziyaret zamanını ve ziyaret edilen sayfaları içerir.

 Günlük dosyası, Javascript ve CSS görüntü dosyaları gibi dosyaların her ziyaret sırasında hangi kaynaklardan ne kadar süreyle yüklendiğini de takip edebilir. sayesinde sitenin günlük, aylık ziyaretçilerinin grafiği çıkarılabilir ve içeride kalma süreleri hesaplanabilir.

İşletim Sistemleri Tarafından Oluşturulanlar

 Log dosya ve günlük dosyaları sadece yazılım yükleyiciler veya web sunucuları tarafından oluşturulmaktadır. İşletim sistemlerinde de log dosyaları oluşturabilir. Örneğin, Mac OS X, yerleşik Konsol uygulaması kullanılarak görüntülenebilen tüm program ve sistem çökmelerinin bir günlüğünü kaydeder . Windows işletim sistemi, tümü dahil olan Olay Görüntüleyicisi programı kullanılarak görüntülenebilen uygulama, güvenlik ve sistem günlüklerini kaydeder.

Log Dosyaları hakkında sizinde eklemek istediğiniz şeyler var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir