Genelde “IoT” olarak kısaltılan Internet of Things (Nesnelerin İnterneti), internet’e bağlı her şeyi ifade eden genel bir terimdir. Dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi geleneksel bilgi işlem cihazlarını içerir. Ancak yakın zamanda internet’in kullanımının genişlemesiyle beraber bazı cihazlarda internet üzerinde etkin hale geliyor bu sayede ise IoT cihazları listesi sürekli genişliyor. Bu geniş ve sürekli genişleme devam eden listenin içerisin örnekleyecek olursak ev aletleri, otomobiller, giyilebilir elektronik cihazlar, güvenlik kameraları ve daha pek çok örneklendirme yapabiliriz.

Bir cihazın Nesnelerin İnterneti’nin bir parçası olabilmesi için diğer cihazlarla iletisim kurabilmesi gerekir. Bu nedenle, bir tür yerleşik kablolu veya kablosuz iletişim gerektirir. Çoğunlukla IoT cihazları Wi-Fi özelliğine sahiptir, ancak Bluetooth ile yakındaki cihazlara veri aktarma işlemi için de kullanılabilir. Doğrudan internet’e bağlanan her şey, IPv6’nın benimsenmesinin ve çok önemli olmasının nedenlerinden biri olan benzersiz bir IP adresine sahip olmalıdır.

Nesnelerin İnterneti (IoT)
Nesnelerin İnterneti (IoT)

IoT cihazlarına genellikle “akıllı cihazlar” denir, çünkü IoT cihazları başka nesneler ile iletişim kurabilirler.

Nesnelerin İnterneti cihazına örnek nedir?

Örneklendirecek olur isek, evdenizden uzakta olan bir iş yeriniz bulunsun bir şekilde acele bir şekilde evinizden çıktınız yolda fırında bir şey unuttuğunuzu fark ettiniz. Geleneksel bir fırını uzaktan kontrol edemezsiniz. Bununla birlikte, buluta bağlı akıllı bir fırına bir web arayüzü veya bir uygulama aracılığıyla uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda fırının durumunu kontrol ettiğinizi ve eve gelmeden önce fırını önden ısıtabilirsiniz. Akıllı termostatlar, ışık fikstürleri, duvar prizleri ve pencere işleyişleri gibi diğer akıllı ev cihazları, İnternet üzerinden erişilebildiği ve kontrol edilebildiği için IoT’nin bir parçası olarak kabul edilir.

İletişim kapasitesinin yanı sıra, birçok IoT cihazı da yararlı bilgiler sağlayan bir dizi sensör içerir. Örneğin, giyilebilir bir cihaz kalp atış hızınızı ve aktivite seviyenizi takip eden sensörler içerebilir. Verilerinizi Internet’teki kişisel hesabınıza otomatik olarak yükleyebilir . Bir güvenlik sistemi, herhangi bir şüpheli etkinlik kaydedildiğinde size uyarı gönderen hareket dedektörleri içerebilir. Aydınlatma sistemleri, dışarıda ne kadar karanlık olduğunu algılayan sensörler kullanılarak otomatikleştirilebilir.

Nesnelerin İnterneti hala emekleme döneminde olmakla birlikte, gelecek için umut verici fırsatlar sunmaktadır. Ancak tüm sistemlerde ve platformlarda da olduğu gibi kendimizi kötü amaçlı kişilerden ve zararlı IoT yazılımlarından korumamız gerekmektedir. Önce Güvenlik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir