NETWALKER NEDİR?

NetWalker (Mailto olarak da bilinir), kurumsal bilgisayar ağlarını hedefleyen, bulduğu dosyaları şifreleyen ve şifrelenmiş verilerin güvenli bir şekilde kurtarılması için bir kripto para birimi ödemesi yapılmasını talep eden gelişmiş bir Windows fidye yazılım ailesine verilen addır.

Netwalker Fidye Yazılımı Pakistan’ı Vurdu

Pakistan’ın Karaçi kentinin tek güç tedarikçisi olan K-Electric, elektrik ve çevrimiçi yönetimlerin kesintiye uğramasına neden olan bir Netwalker fidye yazılım ı saldırısına maruz kaldı.

 K-Electric, 2,5 milyon müşteriye hizmet veren ve 10 binden fazla kişiye hizmet veren Pakistan’ın en büyük güç sağlayıcısıdır.  Dünden itibaren, K-Electric müşterileri kayıtları için çevrimiçi yönetimlere ulaşamadı.

 Bu sorunu belirlemek için K-Electric, müşterileri bir düzenleme sitesi aracılığıyla yeniden yönlendirmeye çalıştığı izlenimini veriyor, ancak şu anda sorunlar yaşıyor.  Bu saldırı hakkında bilgi veren fidye yazılım ı bilim adamı Ransom Leaks, bu saldırının K-Electric iç yönetimlerini etkilediği konusunda Pakistan’daki bir mahalle güvenlik örgütü tarafından uyarıldı.

 Rewterz’i kabul ederek, siber saldırı yedinci Eylül sabahı gerçekleşti ve K-Electric’in web tabanlı elektrik yönetimlerini rahatsız ediyor, zerafetle değil.

Netwalker 3,8 Milyon Dolarlık Fidye Talep Ediyor

Bu saldırının anlatılmasının ardından, Netwalker fidye yazılım ının K-Electric’e saldırdığına dair gizemli kalmak isteyen siber güvenlik kaynaklarından yararlandı.

 BleepingComputer tarafından görülen bir Tor taksit sayfasında, fidye yazılımı yöneticileri 3.850.000 dolarlık bir kurtarma taksiti talep ediyor.

 Ek yedi gün içinde bir ödeme yapılmadığı takdirde, ödeme 7,7 milyon dolara yükselecek.  Tor taksit sitesi ek olarak, Netwalker yöneticisinin saldırıyı gerçekleştirmeden önce K-Electric’ten kodu çözülmüş kayıtları aldığını ifade eden bir ‘Alınan bilgiler’ sayfası içerir.  Bu sayfa ne kadar çok veya hangi bilgilerin alındığını ortaya çıkarmaz.  Netwalker, 2019 yılının ortasından bu yana kayıpları etkili bir şekilde kirletiyor.  Mart 2020’ye kadar, tehlike eğlendirenleri yetenekli programcıları seçmeye ve tamamen büyük iş düzenlemelerine odaklanmaya başladığında, sınırsız saldırılar görmeye başladık.  McAfee’nin bir raporunda belirtildiği gibi, stratejilerdeki bu ayarlama, fidye yazılımı grubunun yalnızca beş ayda 25 milyon dolar kazanmasına neden oldu.  Geç Netwalker saldırıları, Arjantin’deki hareket işyerlerini, ABD hükümet kuruluşlarını ve 1,14 milyon dolarlık ödeme yapan California Üniversitesi San Francisco’yu (UCSF) içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir