OSI katmanları yada OSİ modeli nedir ? OSI (Open Systems Interconnection ) modeli ISO ( International Organization for Standardization ) tarafından geliştirilmiş bir ağ standartıdır. Bu standart bilgisayar ağları oluşturulurken yazılımsal ve donanımsal çözümleri düzenleme görevini üstlenir.

OSI katmanı ( modeli ) standartından önce her donanım ve yazılım üreten firma sadece kendi ürünleri ve hizmetleri arasında bağlantı kurulması için özel standartlar belirliyor ve kendi ürünleri ve hizmetleri arasında bağlantı kurulabiliyordu. Bu sayede firmalar kendilerine bağımlılığı arttıyordu. Bu bağımlılıktan dolayı ise firmalar ürün ve hizmetlerinde fiyatları yükseltiyordu. OSI katmanı standartı ile bu problem ve bağımlılık tamamen ortadan kaldırılmıştır.

OSİ katmanı üzerinde bulunan 7 katmanın görevi kendisinin bir üstündeki katmana hizmet vermesidir. Buradaki katmanlar sırasıyla birbirini takip etmektedir. Aynı zamanda OSI katmanları düzenli bir yapıya sahiptirler.

OSİ Katmanları ve Katmanların Görevleri

Osi Referans Modeli
Osi Referans Modeli

Uygulama Katmanı (Application Layer)

Uygulama katmanı kullanıcıya en yakın olan OSİ katmanı’dır. Yani uygulama OSİ katmanı ve kullanıcı doğrudan yazılımla ve uygulamayla doğrudan etkileşimde bulunabilir.

Sunum Katmanı (Presentation Layer)

Tüm bilsayar ve cihazlarda uygulama katmanından gelen veriler anlaşılır ortak bir dile, formata çevirilmektedir. Böyle birçok farklı uygulamanın birbirlerinin verisini kullanabilmesi mümkündür. Aynı zamanda istenildiği takdirde verinin şifrelenmesi işlemi bu katmanda yapılır.

Oturum Katmanı (Session Layer)

Oturum katmanı isminden de anlaşıldığı gibi haberleşmenin sağlanacağı bilgisayar ile arasındaki özel bir bağlantının kurulduğu katmandır. Burada veri gönderecek bilgisayarın gönderme isteği hedef bilgisayarın kabul etmesi bu katmanda gerçekleşir. İletilecek paketlerin maksimum büyüklüklerine burada karar verilmektedir.

Taşıma Katmanı (Transport Layer)

Taşıma katmanı üst katmanlardan gelen veriyi parçalara böler ve verileri bir alt katmana iletir. Ve Bilgilerin doğruluğunu kontrol eder. Bir üst katmana veri iletirken ise parçalara ayrılmış verileri birleştirerek iletir.

Ağ Katmanı (Network Layer)

Bu katman veri paketlerinin ağ üzerindeki adresleri kullanarak veri paketlerinin doğru ağlara yönlendirmesi işlemini yapar. Yönlendiriciler (Routers) bu katmanda tanımlıdırlar.

Veri İletim Katmanı (Data Link Layer)

Gönderilen veya alınan bir verinin doğru bir şekilde toparlandığının kontrolünü sağlar aksi durumda verinin tekrar gönderimini ister.

Fiziksel Katman (Physical Layer)

Bu katman ise verilerin elektirik sinyallerine çevirmek için kullanılır. Bu katmanda son olarak elde edilen ham veriyi 0 ve 1’le şeklinde elektriki sinyalleri ile gönderiminden sorumludur.

Yeni konu fikirleriniz istek, öneri ve şikayetleriniz için iletisim sayfasından bize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda aşağı kısımda yorum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir