Günümüzde hızla gelişen teknoloji beraberinde güvenlik açıklarını ve sorunları’da getirmektedir. Siber saldırılar günümüzün en yaygın problemlerinin başında gelmektedir. Siber saldırılar bir bilgisayar ve bilgisayar sistemleri üzerinde bulunan açıklardan yararlanarak sistem üzerinde kendisine ait olmayan bilgileri almak ve sistem veya sistemlere zarar vererek kullanılmaz hale getirmektir.

Siber saldırı ise DDOS başta olmak üzere farklı zararlı yazılımlar aracılığıyla internet üzerinden yapılan saldırılara deniyor. Örneğin yüzlerce, binlerce ve hatta on binlerce bilgisayarın birleşip tek bir sistemi hedef almasıyla DDOS saldırısı meydana geliyor ve pek çok internet sitesi geçici de olsa erişime kapanabiliyor.

Siber Saldırılar ve Devletler

Siber Saldırılar ve Devletler
Siber Saldırılar ve Devletler

Bu saldırılar sadece şahıslar, kurum ve kuruşlar arasında değil ülkeler arasında da yapılmaktadır. Bu tip ülkeler arası siber saldırıların sebebi ise farklı siyasi görüşler, düşünce biçimleri ve gözdağı verme çabalarıdır. Devletler arası siber savaşlarda ise genel olarak sistemlerde bulunan gizli bilgi ve çalışmalara erişmek aynı zamanda sistemleri kullanılmaz bir hale getirmek amaçlanmaktadır. Bu yüzden bu tip saldırılarda en çok devlet siteleri, devlet kurumları, askeri birimlere zarar vermek üzerinden yola çıkılır.

Kimler Siber Saldırılara Maruz Kalır ?

Siber saldırılara en çok maruz kalan kişiler internet ve internet teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerdir. Özellikle bu gibi durumlarda internet üzerinde çok fazla vakit geçiren ve bilinçsiz olan gençleri hedef almaktadır. Bilinçsiz genç ve çocuklar sanal ortamda karşılaştıkları tehditleri ailelerine açmaktan kaçınmaktadır. Bu durum ise kötü niyetli hackerlar cesaretlenerek, sosyal mecralar aracılığı ile bu kesimin üzerine gitmektedirler. Burada psikolojik problemler oluşturmaktadır ve genç yaşta intihar gibi olumsuz davranışları tetiklemektedir.

Siber Zorba
Siber Zorba

Örnek olarak “mavi balina” isimli oyununu ele alabiliriz. Bu oyunu bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlara indirildiğinde kamera, mikrofon, kişiler, galeri,mesajlar gibi birçok mahremi bilgileri yetkisiz erişim sağladığından dolayı kolaylıkla sizinle ilgili bilgiler toplayarak. Sizlere psikoloji baskı yapmaktadır.

Peki neler yapılmalı. Ebeveynler olarak çocukların ve gençlerin sanal ortamları doğru bir şekilde kullanmaya yönlendirmemiz gerekmektedir. İnternet üzerinde daha çok araştırma yapmaya ve bilgi edinmeye yönlendirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir