SSL Sertifikası Nedir ?

SSL Sertifikası Nedir, kullanıcı ile siteler arasındaki iletişimi şifreleyen güvenlik teknolojisidir.(Örneğin; kullanıcı adları kredi kartları T.C kimlik numaralarını) 3.kişiler tarafından ele geçerilmesini engellemektedir. Herhangi bir sitenin ssl sertifikasının olup olmadığını nasıl anlarız.

SSL Sertifikasının olup olmadığını nasıl anlarız.

HTTP ve HTTPS
HTTP ve HTTPS

Eğer görseldeki gibi http:// yazıyorsa güvenli değildir.Yani ssl sertifikası yoktur. Ama https:// yazıyorsa güvenli demektedir yani ssl sertifikası var demektir.

SSL neden gereklidir?

SSL web sunucusuyla kullanıcının web tarayıcısı arasında şifrelendirilmiş bir iletişim kurarak gizli tüm bilgilerin çeşitli siber saldırılardan etkilenmeden. Güvenli bir şekilde ulaştırılmasını sağlıyor. Herhangi bir web sitesinde olması gereken SSL olduğu sürede, web tarayıcısı ile web sitesinin sunucuları arasında gidip-gelen bilgiler şifrelenenir ve bu bilgileri yanlızca web site sahipleri görebilir. Eğer bir ssl sertifikanız yoksa. Başınıza büyük dertler açabilir en başta güven ve itibarınızı kaybedersiniz. Bunları engellemek için yapmanız gerek tek şey web siteniz için bir ssl sertifikası almaktır. SSL kullanmayan şirket güvenlik konusunda giderek. Tedirgin olmaya başlayıp iş hayatlarında gün gitdikçe başarısız olup iş hayatlarına son vermişlerdir.

SSL Sertifikası Çeşitleri ?

SSL sertifikası nedir, başlığı altında SSL sertifikasını öğrendik ve şimdi birazda SSL sertifikası çeşitlerinde bahsedelim. Doğrulama ve Kullanım alanlarına göre altı çeşit SSL sertifikası vardır.

Doğrulama Alanlarına Göre SSL

1-) DV (Domain Validation) SSL sertifikası ?

Kullanıcının domain kullanma hakkını kontrol eder. En ucuz SSL sertifikasıdır. İhtiyaç duyan işletmeler belge göndermeden bir kaç saat sonra SSL sertifikalarına sahip olurlar. Web sitesi ile paylaşılan bilgiler kriptolanır (şifrelenir) bu bilgilerin kim tarafından şifrelendiği bilinmemiştir.

2-) OV (Organizational Validation) SSL Sertifikası ?

Şirket bilgilerini ssl sertifikasını sağlayan firma tarafından doğrulanır. Güvenlik kilidine tıklandığında doğrulanmış şirket bilgilerini görebilirsiniz.Şirket bilgilerinin görünür olması ile sertifika daha güvenilir sertifikadır.

3-) EV (Extended Validation) SSL Sertifikası

En güvenilir SSL sertifikalarından biridir. Başvuru sahibinin alan adı sahibi olduğunu doğruluktan sonrave şirketi detaylı inceledikten sonra sertifika verilir. EV SSL sertifikasına sahip olduktan sonra site tarayıcıda kilit simgesinin yanında firma adı bulunur ve yeşil renkli olarak gösterilebilir.

Kullanım Alanlarına Göre SSL

1-)Standart SSL Sertifikası

Tek bir domain için doğrulama sertifikası sağlayan SSL sertifikasıdır.

2-)Multi Domain SSL Sertifikası

Birden çok alan adının tek bir sertifika ile doğrulanmasını sağlayan SSL sertifika türüdür. Ek olarak alan adı satın alınarak şifrelenen domain sayısı 100’lere kadar çıkabilir.

3-)Wildcard SSL Sertifikası

Sertifikanın kullanıldığı domain ile tüm subdomainler (alt alan adı) imzalanmasını sağlayan sertifika türüdür Wildcard SSL sertifikasının subdomain (alt alan adı) limiti yoktur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir