WhatsApp oluşturduğu yeni bilgilendirme sayfasında 6 adet güvenlik açığının duyurusunu gerçekleştirdi.

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, 2 milyarı aşkın dinamik müşteriye sahiptir. Facebook’un iddia ettiği aşama, müşteri sayısını sürekli olarak artırıyor ve birincil özel aygıtlar arasında yer alıyor. WhatsApp grubunun, müşterilerin bilgi stoklarını daha büyük olasılıkla kontrol etmelerine izin veren bir bileşenle uğraştığı son zamanlarda ortaya çıktı.

Bu kadar geniş kapsamlı bir aşamayla, programcıların ana odak noktalarından birini alır. WhatsApp aracılığıyla müşterilerin bilgileri farklı şekillerde yakalanabilir. Bu durum, WhatsApp’taki zayıflık gibi kullanıcıların hatasıyla da ortaya çıkabilir.

Mesajlaşma devi, bu tür durumların bir kez daha olmasını önlemek için potansiyel riskten kaçınır. Buna rağmen, belirli zaman aralıklarında farklı güvenlik zayıflıkları ortaya çıkabilir. Müşterileri WhatsApp güvenlik zayıflıkları hakkında aydınlatmak için başka bir veri sayfası oluşturdu. Geç fark edilen güvenlik zaafları ile ilgili açıklamalar bu sayfada yapılmıştır.

6 Güvenlik Açığı Tespit Edildi

WhatsApp, müşterilerin daha basit bir profil çizmek için güvenlik zayıflıklarını bildirecekleri bir sayfa yaptı. İlk yapılan sayfada 6 güvenlik tehlikesinin fark edildiği açıklandı. Bu eksikliklerin 5’inin ayırt edildiği gün giderildiği, diğer eksikliğin kapatılmasının ise birkaç gün sürdüğü ifade edildi. Kuruluş, hiçbir müşterinin bu, önceden bildirilmemiş zayıflıklardan etkilenmediğini bildirdi.

Yeni bilgilendirme sayfasında açıkların 1 / 3’ünün Bug Bounty adlı ödül programıyla geliştirildiği ifade edildi. Şu anda faaliyette ve yapılan kontrollerde programlanmış sistemler ile farklı deliklerin ayırt edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca zaafları konusunda yapılan çalışmaların önemli olduğunun altı çizildi.

Şirketten yapılan açıklama, “Kesinlikle sadeliğe adadık ve bu varlık, güvenlik çabalarımızdaki en son ilerlemelerle daha kapsamlı teknoloji ağı kârına yardımcı olmak anlamına geliyor” dedi. Tüm müşterilerin WhatsApp’larını ayrı uygulama mağazalarından yenilemelerini ve güncellemeler erişilebilir olduğunda taşınabilir çalışma sistemlerini güncellemelerini kesinlikle öneririz. “açıklamalar dahil edildi.

Bilgilendirme aşaması bu sayfayı her ay yenileyeceğini ifade eder. Bu sayfa canlandırılmadan önce müşterilere artan zayıflık için bir güncelleme iletilecektir. Yapılan sayfada 2018 yılından bu yana fark edilen güvenlik zafiyetleri ile ilgili ayrıntılı veri bulunması düşünülebilir. WhatsApp tarafından yapılan veri sayfasına bu adresden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir